Žumberačko gorje je niz brda i planina u sjeverozapadnoj Hrvatskoj i jugoistočnoj Sloveniji, koji se proteže od jugozapada do sjeveroistoka između Krke i Kupe.
Prostire se na površini od 430 km2. Zemljopisno jedinstveni masiv sastoji se od dva dijela, odvojena rijekama Breganom i Žumberkom (hrvatski: Žumberačka rijeka). Sjeveroistočni dio je Samoborsko gorje (hrv. Samoborsko gorje) s podnožjem. Središnji i zapadni dio nosi naziv Žumberačko gorje (hrv. Žumberačko gorje, Žumberak). Njegov sjeverozapadni dio, pod nazivom Gorjanci, leži u Sloveniji. Najviši vrh lanca je Sveta Gera (Vrh Trdina) na granici između Hrvatske i Slovenije, visok je 1.178 m.
Žumberačko gorje najvećim je dijelom zaštićeno mrežom Natura 2000, ekološkom mrežom Europske unije koju čine prirodni tipovi staništa i staništa divljih vrsta od interesa za Europsku uniju.
Od 1999. godine područje je zaštićeno kao Park prirode Žumberačko-Samoborsko gorje.
Područje je pokriveno prostranim šumskim kompleksima, većinom u državnom vlasništvu, kojima gospodari državna tvrtka Hrvatske šume d.o.o.
Analizom sustavne devastacije žumberačkih šuma, koju smo intenzivno provodili tijekom 2019. godine, utvrdili smo je da su u razdoblju od 2009. do 2019. godine posječene šume, ili je pustošenje još uvijek u tijeku na ukupno 1.115 ha.
Pregledom i analizom novih terena unutar Parka prirode, tijekom 2020. i 2021. godine, Zeleni odred otkriva devastaciju šuma na dodatnih 44 polja ukupne površine oko 400 ha, što ukupno sa prethodnim promatranjima iznosi oko 1.500 ha (15 milijuna m2 ili veličine 3000 nogometnih igrališta!)