ekocid

Politički dizajnirani ekocid

Politika deforestacije enormnih razmjera

Facebook
Twitter

I

Danom pristupanja Europskoj Uniji 2013. godine Hrvatska se, između ostaloga, obvezala poštivati direktive Europskog Parlamenta i Vijeća i o promicanju uporabe energije iz obnovljivih izvora, među kojima je i dobivena iz šumske drvne mase.

Kroz brojne poticajne mjere kojima je olakšala izgradnja većeg broja elektrana, preko Ministarstva poljoprivrede i državne tvrtke Hrvatske šume d.o.o. Vlada Republike Hrvatske osigurala je i promptno snabdijevanje elektrana potrebnom količinom goriva po skandalozno niskoj nabavnoj cijeni drvne mase, u odnosu na cijene na inozemnom tržištu.

Danas je u Hrvatskoj registrirano više od 100 elektrana na bio masu, 18 ih je još u izgradnji, sa ukupnom potrošnjom većom od 1,700,000 t drvne mase.

Iako je već sama pomisao na spaljivanje ogromnog dijela vrijednog šumskog resursa skandalozna, otkrili smo da privatnim vlasnicima elektrana proizvodnja energije nije prioritet.

Zbog velike razlike između nabavne, povlaštene cijene i cijene drvne mase na inozemnom tržištu, ogroman dio drvne mase preusmjeren je na preprodaju te svim vlasnicima ostvarivanje brze i lake zarade.

Analizom poslovanja Hrvatskih šuma d.o.o. otkrili smo da je u protekloj dekadi čak 20 elektrana na drvnu bio masu godinama imalo ugovor sa Hrvatskim šumama d.o.o o isporuci zastrašujućih količina trupaca iako još nisu ni puštene u pogon!

II

ULOGE U SHEMI POLITIČKI DIZAJNIRANOG EKOCIDA:

1.
Vlada Republike Hrvatske
– u suradnji sa brojnim državnim agencijama i uredima osmišljava politiku dodjele poticajne nabave drvne mase po skandalozno niskim cijenama, za takozvani „oporavak“ drvne industrije te za proizvodnju električne i toplinske energije iz drvne bio mase.

2.
Državna tvrtka Hrvatske šume d.o.o.
– u suradnji sa licenciranim izvođačima šumarskih radova iz godine u godinu, sve većim sječama, osigurava sve veću količinu drvne mase za provođenje politike oporavka drvne industrije te proizvodnju energije iz drvne bio mase.

3.
Ministarstvo poljoprivrede
– donosi propis dozvoljenih sječa te odobrava desetgodišnje planove gospodarenja šumama u vlasništvu Republike Hrvatske,

iako je u njima nerijetko jasno vidljivo da su Hrvatske šume u proteklom periodu ostvarile ogromne gubitke drvne mase, te da se novim planom čak predviđa sječa veća od prirasta!

Ministar poljoprivrede uvijek je i predsjednik i jedini član Skupštine Hrvatskih šuma d.o.o.!

4.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
(ex Min zaštite okoliša) , rješenjem potvrđuje da je desetgodišnje planirano gospodarenje u skladu sa ekološkom mrežom i Zakonom o zaštiti prirode,

iako planovi nerijetko predviđaju provođenja pretjerane sječe te, posljedično, ignoriranje katastrofalno štetnog utjecaja na strogo zaštićena staništa i vrste flore i faune.

5.
Državni inspektorat Republike Hrvatske
– kontrolira poštivanje i provođenje zakona u gospodarenju šumama,

ali „ne vidi“ provođenje pretjerane sječe, gospodarenje šumama bez odobrenih Planova gospodarenja te niz drugih nelegalnih aktivnosti koje se godinama provode u tvrtki Hrvatske šume.

Napomena:
Šumarska inspekcija je, kao i Hrvatske šume d.o.o. koje je nadzirala, godinama bila u okviru Ministarstva poljoprivrede, te joj je, nesporno, nadređeni bio ministar poljoprivrede, koji je istovremeno i predsjednik i jedini član Skupštine, najvišeg upravljačkog tijela Hrvatskih šuma!
Tek 1. travnja 2019. godine Šumarska inspekcija postaje dijelom Državnog inspektorata.

6.
Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske
– u najvećem broju slučajeva

„ne vidi“ i ne procesuira licencirane izvođače šumarskih radova zatečene u obavljanju ilegalne sječe, nedozvoljenog prijevoza ili prodaje drvne mase, iako je protiv prekršitelja podnesena službena prijava.