Manipuliranje podacima o stanju šuma
Dana 20.svibnja 2021. god, na stranicama službenog glasila Hrvatske šume d.o.o. objavljuju članak pod nazivom Stanje šuma i šumskog zemljišta unazad posljednjih 30 godina, kojega potpisuje mr.sc. Dubravko Janeš, zaposlenik Hrvatskih šuma.
U uvodnom dijelu teksta autor kaže
“Unatoč činjenici kako je u proteklih 30 godina došlo do raznih zakonskih i pravnih promjena, treba biti objektivan i priznati kako je površina pod šumama kao i drvna zaliha kojom gospodari poduzeće Hrvatske šume narasla. Stalni porast drvne zalihe, uvrštavanje velikih površina šuma i šumskih zemljišta u područje ekološke mreže, proglašenje zaštićenih šuma te uključivanje u područja nacionalnih parkova dokaz su njihove kvalitete i očuvanosti te dosadašnjeg pravilnog i potrajnog gospodarenja Hrvatskih šuma.”
Detaljnom analizom objavljenog teksta i podataka dolazi se do poražavajućih rezultata, manipulacijom očito dobro prikrivenih prosječnom čitatelju I laiku:
U tekstu priloženim tablicama uređivač navodi da se u vremenskom intervalu 1991. – 2021. drvna masa povećala za 21 %, dakle, sa 264 574 500 m3 na 319 013 300 m3.
Ako se uzme u obzir i vremenski period i kvantitativno povećanje, tada se, prema podacima uređivača dobiva realni statistički podatak, a taj je da je prosječno godišnje povećanje drvne mase bilo samo 0,7 %!
No, to nije sve. Stvarni i realni podaci koji se mogu uspoređivati proizlaze isključivo iz odnosa obraslih površina i drvne mase, te komparacijom dobivenih usporedivih podataka:
Iz navedenog je sasvim jasno da povećanje drvne mase, kako navodi uređivač, nije 21% nego samo 4,69%, te posljedično, kada se stvarno povećanje od 4.69% podjeli sa 30 godina onda je prosječno godišnje povećanje drvne mase bilo samo 0.16% !
Prema trenutno važećoj Gospodarskoj osnovi područja sa rokom važenja od 2016.-2025. prosječni tečajni godišnji prirast u šumama kojima gospodare Hrvatske šume je 2,37%. Jednostavnom matematikom (2,37 x 30 = 71,1) dolazi se do zaključka da je prosječno povećanje drvne mase trebalo biti za 71.1 %, te umanjeno za količinu posječene drvne mase u navedenom razdoblju.
Uz pretpostavku da su podaci uređivača članka točni, te uzimajući u obzir sve komparativne podatke iz gornje tablice dolazi se do rezultata prema kojem se u šumama kojima gospodare Hrvatske šume d.o.o. siječe katastrofalnih 93% prirasta. (77,1 – 4,69 = 66,41 ; 66,41/71,1 = 93%).
Uzimajući u obzir da se prirast osim u gospodarskim šumama ostvaruje i u zaštitnim šumama te šumama posebnih namjena, a sječa se realizira najvećim djelom u gospodarskim šumama, gotovo je sasvim izvjesno da je u gospodarskim šumama sječa veća od prirasta. Veća sječa od prirasta je pustošenje!
Na isti dan, 20. svibnja 2021. Hrvatske šume na službenoj Facebook stranici u uvodnom tekstu o upravo objavljenom članku Stanje šuma i šumskog zemljišta unazad posljednjih 30 godina navode:
„U posljednjem broju našeg časopisa naš ugledni uređivač, koji sa svojih stotinjak kolega svakodnevno i cijele godine samo mjeri šumu, priredio je izvrstan tekst u kojem je rekapitulirao promjene šumskog fonda u prvih trideset godina Hrvatskih šuma, I što kaže: ugrubo 260 tisuća hektara više obrasle površine…“.
Definitivno, i ovdje uređivač navodi pogrešan podatak. 260 tisuća hektara nije točan podatak. Točan je 235 tisuća hektara.
Zeleni odred je prethodnim analizama poslovanja Hrvatskih šuma utvrdio da se u velikoj većini gospodarskih jedinica računskom kontrolom prilikom izrade novih gospodarskih planova utvrđeno osjetno manje drvne mase nego što je trebalo biti. Dakle drvna masa se ne povećava, već se konstantno, iz godine u godinu smanjuje jer je sječa veća od prirasta, a dobar dio te drvne mase koja proizlazi sječom većom od prirasta „nestane“ i ne registrira se u službenim fiskalnim dokumentima o poslovanju.
Službena Facebook stranica Hrvatskih šuma d.o.o. sa u tekstu navedenim netočnim podatkom:
Članak iz službenog glasila Hrvatskih šuma od 20. svibnja 2021.:
Potrebna nam je vaša podrška kako bismo nastavili sa istragom, dokumentiranjem, objavljivanjem, privođenjem pravdi počinitelja te zaustavljanjem aktivnosti organiziranog kriminala koji prijeti uništenjem europskih prirodnih resursa i ekosustava.