"Je li Natura 2000 mrtvo slovo na papiru?"

Europska ekološka mreža Natura 2000, ambiciozan je projekt Europske unije, uspostavljena s ciljem očuvanja biološke raznolikosti kroz zaštitu prirodnih staništa i vrsta. Direktiva o pticama i direktiva o staništima postavljaju čvrste temelje za zaštitu prirode u Europi, obuhvaćajući područja od izuzetne važnosti za Europsku uniju. Projekt zvuči obećavajuće, međutim, u stvarnosti je često nešto sasvim drugo…

 

Teorija zaštite

EU ne propisuje strogo kako nešto učiniti. Smjernice Nature 2000 sasvim su jasne i jednostavne. Direktive se sastoje od općih načela koje zemlje članice prema vlastitim okolnostima same razrađuju i primjenjuju. Natura 2000 počiva na povjerenju u sustav i njegovo kvalitetno funkcioniranje.

U Republici Hrvatskoj zaštita prirode je u nadležnost javnih ustanova za upravljanje područjima ekološke mreže. Državne institucije određuju kakvi se sve oblici gospodarske aktivnosti smiju provoditi na zaštićenim područjima. Nominalno, sve u skladu s Naturom 2000.

Hrvatski model primjene direktiva

U Hrvatskoj se šume pustoše svugdje, bez obzira na deklarirani stupanj zaštite i direktive Nature 2000. Podjednako se pustoše državne i privatne šume, parkovi prirode, nacionalni parkovi, pa čak i posebni prirodni rezervati.

Nadležne javne ustanove i državne institucije deklarativno štite prirodu dok se u praksi vode isključivo profitnim interesima.

Kako je to moguće?

U Hrvatskoj gotovo polovinu teritorija pokrivaju šume, od čega je oko 76% u državnom vlasništvu. Prema Zakonu o šumama njima gospodari državna tvrtka Hrvatske šume d.o.o., pod izravnom kontrolom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te pod posebnim nadzorom Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, za gospodarenje onim područjima koja su pod zaštitom Nature 2000.

Međutim, u praksi, isti sustav koji bi trebao nadzirati zaštitu prirode zapravo omogućuje njezino zakonito uništenje. I jedno i drugo ministarstvo, vođeno profitnim interesom, odobrava planove gospodarenja koja će već ozbiljno opustošena šumska područja dodatno opustošiti.

Profit i još malo profita

Upravo u toj sprezi leži siva zona između prakse i propisa: Hrvatske šume d.o.o. sa jedne strane moraju pratiti odredbe koje se naslanjaju na zakone usklađene sa međunarodnim propisima koji uključuju i brojne ekološke konvencije, ali istovremeno i ne moraju, jer brojnim odobrenjima nadležnih institucija imaju formalno pokriće čak i za brutalne čiste sječe na svim, pa i zaštićenim šumskim površinama.

Dakle, sasvim je nesporno da su u Hrvatskoj sa jedne strane Zakoni koji se temelje na ekološkim direktivama, a sa druge strane, praksa koju diktira profit.

Mrtvo slovo na papiru

Stoga je upravo začuđujuće kako se pored hvale vrijednog programa Europske unije o očuvanju prirode koju proklamira Natura 2000, istovremeno nameće i potiče kontraverzni program proizvodnje energije iz takozvanih obnovljivih izvora energije u koje su uvrštene i šume.

U maloj zemlji kao što je Hrvatskoj je, od dana ulaska u Europsku uniju 2013. godine do danas, registrirano više od stotinu postrojenja za proizvodnju energije spaljivanjem drvne biomase, koja su se pretvorila u privatne, nezasitne potrošače šumske drvne mase, naravno, uz privatno gomilanje profita.

Nesumnjivo, NATURA 2000 na papiru predstavlja jedan od najmoćnijih alata za očuvanje prirode. Ali, je li Natura 2000 zaista dovoljno snažna barijera između prirode i pohlepe, ili je samo mrtvo slovo na papiru, formalnost kojom se prikriva ekocid?

Omertà

Zbog pretjeranih sječa šuma, Zeleni odred još od 2018. godine podnosi kaznene prijave protiv državne tvrtke Hrvatske šume, šalje prijave Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske o uočenim nepravilnostima i nezakonitostima u gospodarenju šumama, upozorava Sabor, predsjednika Republike Hrvatske, premijera… Odgovora nema.

Godinama, pod pokroviteljstvom države deforestacija prolazi nekažnjeno, a svih dragocjenih šuma, podjednako i onih zaštićenih, iz godine u godinu sve je manje.

Krajem 2020. i tijekom 2021. godine pokušali smo alarmirati Europsku komisiju sa dva dokumentirana izvješća pod nazivom Izviješće o deforestaciji u Republici Hrvatskoj, no i tu smo naletjeli na neprobojni zid šutnje.

  1. godine austrijski europarlamentarac i supredsjedatelj Europske stranke zelenih, Thomas Waitz sa nama obilazi brutalno ogoljena, zaštićena područja Bilogore, Posebnog ornitološkog rezervata Crna Mlaka i Posebnog zoološkog rezervata Varoški Lug. Vidno šokiran viđenim obimom devastacije upućuje europskim institucijama alarmantni poziv na urgentno djelovanje , ali „Europa“ i dalje šuti.

 

Vreme oklijevanja je isteklo

Natura 2000, simbol europske ekološke zaštite, u Hrvatskoj je nedvojbeno postala sinonim za nemoć zakona pred pohlepom i korupcijom.

Dok nadležne institucije zatvaraju oči, devastacija šuma i dalje traje, a izostanak adekvatne reakcije dodatno potkopava vjerodostojnost cijelog sustava zaštite prirode u Europi, šaljući poruku da se kršenja mogu tolerirati bez ozbiljnih posljedica. Uništenje prirode nastavlja se isključivo u ime profita, a pitanja o njenoj zaštiti i dalje ostaju neodgovorena.

Sve ukazuje na to da odgovornost za daljnje provođenje pustošenja leži na svim razinama – od lokalnih vlasti i institucija, preko nacionalne vlade, pa do Europske unije.

Bez snažnijeg nadzora, učinkovitijih zakonskih mehanizama i odlučne političke volje, Natura 2000 u Hrvatskoj ostaje neučinkovit alat koji, umjesto da štiti prirodu, neprimijenjen, omogućuje njezino uništavanje.

Ukoliko se hitno ne poduzmu konkretne mjere za poboljšanje nadzora i provedbe direktiva u smjeru zaustavljanja pustošenja šuma u zaštićenim područjima, postoji realna opasnost da Hrvatska izgubi svoje najvrjednije prirodne resurse, a Natura 2000 postane simbol propuštene prilike za očuvanje prirode.